Цікаві факти з історії комп’ютерних вірусів

Початок 70-х років 
На початку 1970-х років в прототипі сучасного інтернету - військовій комп'ютерній мережі APRAnet - був виявлений вірус CreeperНаписана для колись популярної операційної системи Tenex, ця програма була в змозіі самостійно ввійти до мережі через модем і передати свою копію віддаленій системі. На заражених системах вірус виявляв себе повідомленням: "IM THE CREEPER : CATCH ME IF YOU CAN". Пізніше для видалення настирливого, але в цілому нешкідливого вірусу, невідомим була створена програма Reaper. За своєю суттю це був вірус, що виконував деякі функції, властиві антивірусу: він розповсюджувався обчислювальною мережею і, у разі виявлення тіла вірусу Creeper, знищував його.


1981 рік
Широке розповсюдження комп'ютерів марки Apple II привернуло увагу до цієї платформи авторів вірусів. Не дивно, що перша в історії дійсно масова епідемія комп'ютерного вірусу відбулася саме на Apple II. Вірус Elk Cloner записувався в завантажувальні сектори дискет, до яких йшло звернення. В ті часи це здавалося неймовірним і викликало у рядових користувачів стійкий зв'язок між вірусами і позаземними цивілізаціями, що намагаються завоювати світ. Враження від вірусу посилювалося його проявами: Elk Cloner перевертав зображення на екрані, примушував текст блимати, виводив різноманітні загрозливі повідомлення.


1986 рік 
Зареєстрована перша глобальна епідемія вірусу для IBM-сумісних комп'ютерів. Вірус Brain, що заражає завантажувальні сектори дискет, протягом декількох місяців розповсюдився практично по всьому світу. Причина такого "успіху" полягала в повній непідготовленості комп'ютерного суспільства до зустрічі з таким явищем, як комп'ютерний вірус: антивірусні програми ще не набули такого широкого поширення як зараз, а користувачі, у свою чергу, не дотримувалися основних правил антивірусної безпеки. Ефект від епідемії, що відбулася, посилювався поганим знайомством суспільства і невивченістю феномена "комп'ютерний вірус". Услід за виявленням Brain один за іншим стали з'являтися науково-фантастичні романи, присвячені вірусам.
Вірус Brain був написаний в Пакистані 19-річним програмістом Баситом Фарук Алві (Basit Farooq Alvi) і його братом Амжадом (Amjad), що залишили у вірусі текстове повідомлення, що містить їх імена, адресу і телефонний номер. Як затверджували автори вірусу, що працювали в компанії з продажу програмних продуктів, вони вирішили з'ясувати рівень комп'ютерного піратства у себе в країні. Крім зараження завантажувальних секторів і зміни міток дискет на фразу (c) Brain вірус нічого не робив: він не надавав ніякої побічної дії і не псував інформацію. Але експеримент швидко вийшов з-під контролю і виплеснувся за межі Пакистану. 
Цікаво, що вірус Brain був також і першим вірусом-невидимкою. При виявленні спроби читання зараженого сектора диска вірус непомітно "підставляв" його незаражений оригінал.


1988 рік
Були зафіксовані перші випадки розповсюдження так званих вірусних містифікацій. Це вельми цікавий феномен, заснований на розповсюдженні помилкових чуток про появу нових, надзвичайно небезпечних комп'ютерних вірусів. По суті справи ці чутки і були свого роду вірусами: налякані користувачі поширювали такі повідомлення всім своїм знайомим з надзвичайною швидкістю. Зрозуміло, що містифікації не наносили комп'ютерам ніякого збитку. Проте вони забивали не дуже широкі на той час канали передачі даних, нервували користувачів та дискредитували людей, що повірили в ці чутки.
Один з перших жартів такого характеру належить нікому Mike RoChenleякий в жовтні 1988 року розіслав на станції BBS велику кількість повідомлень про нібито існуючий вірус, який передається від модему до модему і використовує для цього швидкість 2400 бітів на секунду. В якості панацеї пропонувалося якнайскоріше перейти на використання модемів зв швидкістю 1200 бітів на секунду. Як це ні смішно, багато користувачів дійсно послухалися цієї поради.


Листопад 1988 року

Поголовна епідемія справжнього мережного вірусу, що отримав назву „черв'як Морріса”. Вірус заразив більше 6000 комп'ютерних систем в США (включаючи Дослідницький центр NASA) і практично паралізував їх роботу. Унаслідок помилки в коді вірусу він, як і вірус-черв'як "Christmas Tree", необмежено розсилав свої копії по інших комп'ютерах мережі, запускав їх на виконання і таким чином повністю забирав під себе всі мережеві ресурси. Для свого розмноження вірус використовував помилки в системі безпеки операційної системи Unix для платформ VAX і Sun Microsystems. Крім помилок в Unix, вірус використовував і інші оригінальні ідеї, наприклад, підбір паролів користувачів (із списку, що містить 481 варіант) для входу в системи під чужим ім'ям. Загальні збитки від вірусу Морріса були оцінені в 96 мільйонів доларів. 

Червень 1994 року

Почалася епідемія OneHalfOneHalf – написаний під DOS поліморфний комп'ютерний вірус (гібрид бутового і файлового вірусів). Відомий своїм особливим корисним навантаженням, яке кодувалопевні частини жорсткого диска, однак розшифровувало їх, коли з ними працювали, тому користувач нічого не помічав. Кодування здійснювалось шляхом порозрядного XORування випадково згенерованим ключем, а розкодування виконувалось повторним XORуванням з тим самим ключем. Проте, недбала дезинфекція призводила до втрати даних, тому що, якщо користувач не брав це кодування до уваги, то він знищував тільки вірус, який служить також для розшифровки і доступу до даних. Після кодування однієї половини HDD за особливих умов вірус писав таке повідомлення: Dis is OneHalf. Press any key to continue ...

Січень 2003 року
В результаті активізації черв’яка Slammer швидкість роботи інтернету значно сповільнилася, а деякі регіони, наприклад, Південна Корея, виявилися практично відрізаними від мережі. За лічені хвилини черв'як, що використовував уразливість в СУБД Microsoft SQL Server 2000, заповнив інтернет. Незважаючи на малий розмір вірусу - всього 376 байт, він зміг створити в каналах передачі даних справжні пробки, оскільки після зараження комп'ютера він починав розсилати свій код по випадкових IP-адресах в нескінченному циклі. Якщо по якій-небудь з адрес виявлявся вразливий комп'ютер, він заражався і теж починав розсилати копії вірусу. 
Все це привело до великомасштабного зростання трафіку. На піку активності черв’яка на один сервер могли приходити сотні запитів в хвилину. Звичайно сервери були неспроможні обробити їх усі.В цей час тільки в США втрачалося до 20% IP-пакетів, що вдесятеро перевищує нормальний рівень. За наявними даними, від атаки постраждали і п'ять з тринадцяти кореневих DNS-серверів.
Однією з причин катастрофічних наслідків атаки Slammer була неувага системних адміністраторів до регулярного оновлення програмного забезпечення. Про уразливість, що наявна MS SQL Server 2000 стало відомо ще за півроку до появи вірусуа випущений фірмою Microsoft пакет оновлень Service Pack 3 виправляв цю помилку.

Немає коментарів:

Дописати коментар